Svenska mästare

”Not: År 2010 ändrade Sv.Seglarförbundet reglerna, varvid endast en svensk besättning kan titulera sig Svensk Mästare. Dispens har erhållits 2012 från denna regel dvs. vinnande besättning blir svenska mästare.”

2016. 5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Peter Lindh
2015. Still Crazy, KSSS, Stefan Winberg / F Brötell / M Lagerquist
2014. 5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Johan Noren
2013. 5i12, GKSS, Martin Pålsson / Klaes Mattson / Göran Alm
2012. Lumme, KSSS, Olle Jo Johansson / Patrik Salén / Staffan Salén
2011. Ming, KSSS, Jacob Wallenberg / H och M Baltscheffsky / C J Friis
2010. Sweet Alice IV, KSSS, Hans Liljeblad / J Hedberg / F Heijne
2009. Klunk III, KSSS, Peter Bergman / Stefan Löhr / Thomas Lundquist
2008. African Queen, Jörgen Schönherr / Gravad / Waltersdorph
2007. Fox, KSSS, Leif Carlsson / Tom Whitmore / Hasse Bauer
2006. Rebel, GKSS, Björn Palmquist / Hans Wallén / B Andersson
2005. Pilen, KSSS, Tom Löfstedt
2004. Da Capo, GKSS, Lars Molse
2003. KDY, Jesper Bendix
2002. My Way, KDY, Frank Berg
2001. KSSS, L Carlsson / T Whitmore/ R.Emtemark
2000. Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén
1999. Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén
1998. Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén
1997. Finns Blué, DK, Lars Jensen
1996. Amada, GKSS, M Pålsson / H-Å Book / K Mattson
1995. Eaugren, GKSS, Sven Hansson
1994. Extra Blå, MSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén
1993. Ixel, GKSS, Haraldsson / Wiklund / Andersson
1992. Danish Blue, KDY, Poul-Richard Höj-Jensen
1991. Sluring, GKSS, Veine Jutmar
1990. Felicia, GKSS, Haraldsson / Wiklund / Lind
1989. DK, Lars Jensen
1988. D 237, DK, Hendriksen / Nielsen / Sanders
1987. Da Capo, GKSS, L Molse / Wilton / Schröder
1986. Mandrake, GKSS, Bo Armstrong
1985. 200, GKSS, Börje Nyblom
1984. Gita, MSK, Gert & Lasse Nielsen / Hans Oswaldsson
1983. Chance, MSK, Björn Persson / Mary Rydén / L Andersson
1982. Chance, MSK, Björn Persson / Mary Rydén / I Nyström
1981. Carneval, GKSS, R Hesselroth / Måns Carlander
1980. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm
1979. Galejan II, GKSS, Bengt Palmquist / Björn Palmquist / N Hansen
1978. Galax, GKSS, D Broberg / S Nordgren / S Sjöstrand
1977. Galejan II, GKSS, Bengt & Johan & Björn Palmquist
1976. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm
1975. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm
1974. Ingen segling
1973. Galejan, GKSS, Bengt & Johan & Björn Palmquist
1972. Debutant, KSSS, Peter & Jörgen & Ulf Sundelin
1971. Debutant, KSSS, Peter & Jörgen & Ulf Sundelin
1970. Debutant, KSSS, P Sundelin / A Tidebäck / B Lindquist
1969. Galax, GKSS, D Broberg / L Eisner / P Kropp
1968. Wind XI, Askrike SS, Ulf & Th Krapelien / J Lundgren
1967. Fox, GKSS, Claes Kellgren
1966. Friendship, KSSS, Ole Westerberg
1965. Mutafo, DDR, Peter Ahrendt
1964. Ingen segling
1963. Ingen segling
1962. Chance, KSSS, Wilhelm Törsleff
1961. Chok, KDY, Aage Birch
1960. Rangi, RNIXC, J Haughes
1959. Joy, KSSS, Jan Georgii
1958. Gita, KSSS, Wilhelm Törsleff
1957. Xantippa, NJK, Johan
1956. Slaghöken II, GKSS, Folke Bohlin
1955. Slaghöken II, GKSS, Folke Bohlin
1954. Seacub, KNS, Thor Thorvaldsen
1953. Aletta, NJK, J-O Söderhjelm
1952. Slaghöken, GKSS, Folke Bohlin
1951. Tornado, KSSS, Pelle Gedda
1950. Pan, KNS, Thor Thorvaldsen
1949. Tornado, KSSS, Pelle Gedda
1948. Snap, KDY, Berntsen